Yahoo ‘nun hatası Harward müzakere programında ders oldu

harwardÇoğumuzun basından takip ettiği gibi Microsoft, Yahoo ‘ya 45 milyar dolarlık bir satın alma teklifi ile gitmişti. Bu rakam hisse basına 33 dolara denk gelen, Yahoo hissedarlarının iştahını kabartan iyi bir teklifti. Ama Yahoo ‘nun müzakere etmeyen ve çok sert denebilecek demeçleri, bu satın almanın müzakeresini  bile imkansız kıldı ve satın alma teklifi Yahoo tarafından masaya oturmadan reddedildi. Bu durumdan memnun olmayan Yahoo hissedarları, cazip bir satın alma teklifini değerlendirmeyerek şirketi zarara uğrattıkları gerekçesiyle Yahoo yönetimine tazminat davaları açmaya başladılar. Satın almanın gerçekleşmemesi nedeniyle değer kaybeden Yahoo hisseleri, bu kez de açılan bu tazminat davaları nedeniyle ciddi bir düşüş yaşadı.

Bu kısa hikaye, “Yahoo ‘nun hatalarından neler öğrenmeliyiz” başlığı ile  Harvard Program on Negotiation (Harvard Müzakere Programının) yeni ders konusu oldu. Konunun açıklamasında, “Yahoo hayır deyip müzakere masasından kalkmadan önce neleri düşünmeliydi ve nerelerde hata yaptı” sorularının cevaplarının arandığı yazılmaktaydı.

Yahoo gibi dünya ekonomisine yön veren şirketlerin yöneticilerinin bile,  verdikleri “hayır”  cevabının nelere  malolabileceğini  hesap etmemiş veya edememiş olmaları, bizlere müzakere biliminin önemini tekrar hatırlatmalı…

Bu yazı Topluluklar Arası Müzakere kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir