E-posta ile müzakere etmenin tehlikeleri

e-posta-savaslariE – posta artık hayatımızın vazgeçilmezi. Birçok iş bağlantısı ve karar verme süreçlerindeki rolünü düşündüğümüzde, iş yaşantımızda olmaz ise olmazımız haline geldiği açık. Ancak e-posta kullanımı bizlere değişik alışkanlıklar da kazandırabiliyor. Yirmi yıl önce bir kişiye ulaşabilmek için mektup yazmak veya telefon etmek gerekirken artık elimizin altındaki bilgisayar ile aklımızdan geçtiği anda diğer tarafa ulaşmak mümkün.

Peki bu kolaylık sorunlarını müzakere edenlere gerçekten yarıyor mu? Araştırmalar e-posta kullanılarak yapılan müzakerelerin, karşılıklı yapılana göre daha sert vaya yanlış anlaşılmaya açık olduğunu ortaya koymuş. Bir müzakerede en çok kaçınılması gereken şeyin yeni sorunlar yaratmak olduğu düşünüldüğünde bu şekilde yapılacak müzakerelerin amacına hizmet etmeyeceği açıktır.

Ayrıca araştırmalar insanların el yazlılarıyla yazdıkları metinlere göre e-posta yazarken, “yalan söylemeye” ve “uydurmaya” daha yatkın oldukları ve bu konuda rahat davrandıkları sonucunu ortaya koymuş. Birçok yanlış anlama riskinizn üzerine bir de yalan söyleme ve uydurma ihtimali eklendiğinde müzakere etmek için e-posta kullanımını gerçekten sağlıklı bir araç olup olmadığı konusunda tekrar düşünmemiz gerekebilir.

İnsanların içinde bulundukları ve çözüm bekleyen sorunlarıyla ilgili olarak mesai saatleri dışındaki ve hafta sonundaki düşüncelerinin, duygusal tetiklemelerle çatışma dozunu artırabileceği düşünüldüğünde, iş saati dışında ve hafta sonunda yazılabilecek e-postaların zararlı sonuçlar ortaya çıkarması kaçınılmazdır. Bunu önlemek için araştırma yapan e-posta sağlayıcısı şirketlerden Google, daha önceden ayarladığınız saatlerde ve günlerde e-posta yollamadan önce sizi küçük bir matematik sınavına tabi tutuyor. Bu soruları doğru cevaplamaya üşenmezseniz ve yaptığınız matematik işlemleri sizi analitik düşünmeye ve mantıklı olmaya zorlamasına rağmen hala o e-postayı yollamanız gerektiğini düşünüyorsanız Google’ ın da yapabileceği pek bir şey kalmıyor…

Bu güzel fikirleri okuma fırsatını bulduğum Diane Levin ve Victoria Pynchon a ait muhteşem iki blogdaki konuyla orjinal yazıları okumak için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Victoria Pynchon: More Dangers in Negotiating by Email

Diane Levin: Prevent conflict escalation: use Google’s new Mail Goggles email tool

Bu yazı Müzakere Edebilmek, Müzakere Yöntemleri kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

E-posta ile müzakere etmenin tehlikeleri için 2 cevap

  1. Özgül der ki:

    Herzaman ki gibi çok güzel bir yazı. Teşekkür ederiz.

  2. AYŞEGÜL AKKURT der ki:

    MÜZAKEREYİ SEVİYORUM . DAHA DETAYLI BİLGİLER İSTİYORUZ.TEŞEKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir